7 روش تضمینی افزایش طول عمر باتری موبایل

7 روش تضمینی افزایش طول عمر باتری موبایل

توسط در 10ام مرداد, 1401 منتشر شد0,4 min read

روش های افزایش طول عمر باتری موبایل چیست؟

همراهان عزیز آی تی مگ سلام؛ برای همه ما حتما اتفاق افتاده که بعد از مدتی با ضعیف شدن یا خراب شدن باتری موبایل به فکر تعویض گوشی خود یا به اجبار به تعمیر آن فکر کرده ایم. در این مقاله از آی تی مگ به معرفی روش های کوتاه و کاربردی برای افزایش طول عمر باتری موبایل و طریقه نگهداری از آن میپردازیم، پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

افزایش طول عمر باتری موبایل

1- دمای مناسب برای نگهداری گوشی

نگهداری و استفاده از موبایل در دمای مناسب و بر طول عمر باتری تاثیر غیر مستقیمی دارد ولی باید به آن توجه کرد. موبایل یک قطعه الکترونیکی است که با جریان الکتریکی کار میکند و اگر حرارت بسیار زیادی در اطراف آن وجود داشته باشد یا از گوشی در دماهای بسیار بالا نگهداری و استفاده شود به سلامت باتری آسیب وارد میشود. درواقع زمانی که به صورت مداوم گوشی در حرارت بسیار بالا باشد در طولانی مدت می‌تواند بر عمر باتری موبایل شما تاثیر منفی بگذارد. در مواردی داغ کردن گوشی میتواند به قسمت های دیگر آن نیز آسیب وارد کند.

افزایش طول عمر باتری موبایل با خنک نگه داشتن گوشی

2- استفاده نکردن از ویجت ها و تصاویر زمینه متحرک

تصاویر زمینه متحرک و ویجت هایی که این روزها در اکثر گوشی های هوشمند بسیار زیاد مشاهده می شود، مصرف باتری زیادی دارند. نکته اصلی در اینجاست که چون گوشی شما مدت زیادی صفحه نمایش آن در طول روز روشن است باتری شما در صورت فعال بودن این گزینه ها بسیار زیاد مصرف می شود.

پس بهتر است برای استفاده بهینه از باتری و افزایش طول عمر باتری موبایل خود فارغ از اینکه چه برندی و چه مدلی است از فعال کردن تصاویر متحرک و ویجت ها خودداری کنید.

افزایش طول عمر باتری موبایل با استفاده نکردن از ویجت ها و تصاویر زمینه متحرک

3- غیرفعال کردن برنامه های غیر ضروری در مدیریت برنامه ها

ممکن است همه ی ما نرم افزارها و برنامه های غیرضروری زیادی در موبایل خود داشته باشیم که استفاده ای از آنها نمی کنیم و برای ما کارایی چندانی ندارند. هر برنامه ای نسبت به کارایی مخصوص به خود باتری مصرف میکند، پس بهتر است برای مصرف بهینه باتری و افزایش طول عمر باتری موبایل خود نوتیفیکیشن این برنامه ها را غیرفعال کرده و برنامه هایی که هیچ کاربردی برای ما ندارند را از قسمت مدیریت برنامه های گوشی غیرفعال کنیم. و یا برنامه ها و اپ های بلا استفاده را به کل از گوشی خود حذف کنیم.

افزایش طول عمر باتری موبایل با غیر فعال کردن برنامه های اضافه

4- استفاده از شارژر و کابل اصلی

یکی از عواملی که به طور مستقیم بر سلامت و طول عمر باتری موبایل شما تاثیر مستقیم دارد استفاده از شارژر و کابل اصلی برای شارژ می باشد. شارژر و کابل اصلی با انتقال جریان و ولتاژ مناسب به باتری موبایل شما وظیفه شارژ آن را دارند و از این رو استفاده از شارژر و کابل تقلبی جریان و ولتاژ مناسب رو به موبایل شما منتقل نمی‌کند و در طولانی مدت باعث کاهش عمر مفید باتری شما می‌شود.

پس حتما از شارژر و کابل اصلی موبایل خود و یا کابل و شارژرهای اورجینال و اصلی شرکتی که متناسب با جریان مورد نیاز گوشی شما هستند استفاده کنید.

افزایش طول عمر باتری موبایل با استفاده از شارژر و کابل اصلی

5- نگهداری شارژ و زمان مناسب شارژ کردن موبایل

برای افزایش طول عمر باتری موبایل سعی کنید میزان شارژ باتری گوشی خود را بین 20 تا 80 درصد نگه داری کنید این امر خیلی ضروری نیست اما طبق تحقیقات انجام شده این بازه بهترین بازه برای باتری موبایل می باشد و در طولانی مدت باعث افزایش طول عمر باتری موبایل می باشد.

تذکر: در هنگام شارژ با گوشی کار نکنید و سعی کنید در نظر داشته باشید گوشی شما در بازه ی استاندارد مربوط به خودش شارژ شود و این مدت زمان بیشتر یا کمتر نباشد.

افزایش طول عمر باتری موبایل با شارژ صحیح

6- استفاده نکردن از قابلیت Power-Saving (ذخیره نیرو)

حالت ذخیره نیرو یا Power-Saving در تمام گوشی های امروزی وجود دارد و در کنار موثر بودنش میتواند مخرب هم باشد. سعی کنید از این حالت فقط در زمان هایی که دسترسی به شارژر گوشی ندارید و یا استفاده ضروری باید با ظرفیت کم باتری انجام شود، استفاده کنید و آن را فعال کنید. فعال بودن مستمر این گزینه بر روی موبایل شما بسیار بر سلامت باتری می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد و اگر به صورت مداوم و مستمر فعال بشود در طولانی مدت باعث کاهش طول عمر باتری موبایل شما می شود.

افزایش طول عمر باتری موبایل با استفاده از حالت ذخیره نیرو

7- برای افزایش سلامت باتری از شارژ بیش از اندازه بپرهیزید

همانطور که اگر به صورت مداوم از موبایل خود در شارژ زیر 20 درصد استفاده کنید بر سلامت آن می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد، متصل بودن موبایل به شارژ از شب تا صبح تا مدت زمان طولانی هم اصلا پیشنهاد نمیشود. سعی کنید پس از تعیین مدت زمان مورد نیاز برای شارژ موبایل خود و مطمئن بودن از اصلی بودن شارژر موبایل این بازه را در نظر بگیرید و بیش از آن گوشی را به شارژ نزنید.

نکته: اغلب باتری گوشی های امروزی لیتیوم یونی هستند و پس از شارژ کامل جریانی دریافت نمی کنند، اما بخاطر ورود جریان الکتریکی به موبایل و ایجاد حرارت بهتر است این کار انجام نشود. این کار ضروری نیست اما انجام دادنش بهتر است.

جمع بندی

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما عزیزان کاملا مفید واقع شده باشد و نهایت استفاده را از این مقاله آی تی مگ برده باشید! درصورت داشتن هر سوالی برای خرید باتری و شارژر موبایل یا مشخصات و طریقه استفاده از آن می توانید در قسمت کامنت ها سوال خود را درج کنید تا پشتیبان های آی تی پاژ در سریع ترین زمان ممکن به سوال شما پاسخ دهند.

نوشته شده توسط: علیخانی

یک دیدگاه

  1. مصطفی 11 مرداد, 1401 در 11:25 ق.ظ - پاسخ

    من باتریم خراب شده. اگه زودتر این مطلب رو میدیدم باتریم الان سالم بود!
    دیر به این مطلب رسیدم

دیدگاه خود را بنویسید

عناوینی که در این مطلب خواهید آموخت

Join our team

Join us today and unleash your full potential as a copywriter.

آخرین نوشته ها و مقالات