گواهی استاندارد IP چیست؟

گواهی استاندارد IP چیست؟

توسط در 9ام شهریور, 1401 منتشر شد0,3 min read

گواهی استاندارد IP چیست؟

همراهان عزیز آی تی مگ سلام؛ ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمان بررسی مشخصات کالای خود با کلمه IP یا IPX که در روبه روی آن اعدادی قرارگرفته مواجه شده باشید. در این مقاله از آی تی مگ به معرفی گواهی استاندارد IP که نشان دهنده یک گواهی بین المللی مقاومت کالا که یک ویژگی خاص محسوب می‌شود می‌پردازیم، پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

گواهی استاندارد IP

گواهی استاندارد IP مخفف عبارت Ingress Protection به همراه دو عدد موجود در کنار آن به معنی ضد آب و ضد گرد و غبار بودن می باشد، که کد آن نشان دهنده میزان مقاوت آن است.

IP یک معیار بین المللی است که به وسایل الکترونیکی مانند: اسپیکر، هدفون، ایرپاد، ساعت هوشمند و… که مقاوم در برابر آب و گرد و غبار هستند تعلق میگیرد. این گواهی با IP شروع می شود و دارای 2 عدد در بعد از آن می باشد، که هرکدام یک معنا و استاندارد مقاومت از محصول را نمایش می دهند.

بطور مثال: استاندارد IP67

همانطور که قبلا گفته شد دو رقم عددی که بعد از IP قرار گرفته شده نشان دهنده میزان مقاومت محصول می باشد. به طور دقیق تر اگر بخواهیم بازگو کنیم رقم دهگان نشان دهنده میزان مقاومت آب و رقم یکان نشان دهنده مقاومت گرد و غبار است.

گواهی استاندارد IP

توجه: برای بهتر متوجه شدن شکل ترسیمی بالا و درک بهتر از استاندارد IP و IPX و شناخت انواع این استاندارد به طور دقیق جدول های 1 و 2 را برای شما آماده کرده ایم:

عدد اول ( رقم دهگان )

همان طور که گفته شد عدد اول میزان مقاوت در برابر گرد و غبار و سنگ ریزه ها نشان می دهد:

رقم سطح مقاومت مقاوم در برابر اجسام با ابعاد مقاومت در برابر
0 بدون مقاومت عدم وجود مقاومت در برابر جامدات
1 >50mm مقاومت در برابر اجسام بزرگ
2 >12.5mm مقاومت در برابر انگشت و اجسام با ابعاد مشابه
3 >2.5mm مقاومت در برابر ورود ابزارها و سیم
4 >1mm مقاومت در برابر نفوذ بیشتر اندازه‌های سیم و پیچ
5 عدم مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار به میزانی که در استفاده طولانی مدت آسیبی به دستگاه وارد نشود
6 مقاوم در برابر نفوذ جامدات مقاومت کامل در برابر نفوذ جامدات با ابعاد متفاوت

عدد دوم ( یکان )

عدد دوم میزان مقاومت در برابر پاشیدگی یا نفوذ آب را درمحصول نشان می دهد:

رقم سطح مقاومت میزان مقاومت مقاومت در برابر
0 بدون مقاومت
1 مقاوم در برابر قطرات مایع چکه کردن قطرات مایع بر روی دستگاه تأثیری بر کارکرد آن ندارد
2 مقاوم در برابر قطرات مایع تا زاویه 15 درجه چکه کردن قطرات مایع بر روی دستگاه با چرخش آن تا زاویه 15 درجه تأثیری بر کارکرد آن ندارد
3 مقاوم در برابر اسپری مایع ریختن مایع به صورت اسپری با چرخش آن تا زاویه 60 درجه تأثیری بر کارکرد دستگاه ندارد
4 مقاوم در برابر پاشیده شدن مایع پاشیده شدن مایع از هر جهتی تأثیری بر کارکرد دستگاه ندارد
5 مقاوم در برابر واتر جت مایعات خروجی از نازل (6.3 میلی‌متری) تأثیری بر کارکرد دستگاه ندارد
6 مقاوم در برابر واتر جت قدرتمند مایعات خروجی از نازل‌های قدرتمند (12.5 میلی‌متری) تأثیری بر کارکرد دستگاه ندارد
7 مقاوم در برابر نفوذ مایع با ورود به عمق 1 متر ورود مایعات به داخل دستگاه با قرار گرفتن آن در مایع با عمق کمتر از 1 متر تا مدت محدودی امکان پذیر نمی‌باشد
8 مقاوم در برابر نفوذ مایع با ورود به عمق بیشتر از 1 متر مقاوم در برابر ورود مایعات با ورود مکرر به عمق بیش از 1 متر امکان پذیر نمی‌باشد اما شرایط فشار مایع و زمان آن توسط تولید کننده دستگاه مشخص می‌شود.

همانطور که در جداول بالا مشاهده کردید گواهی استاندارد IP و IPX دارای اعدا منحصر به فردی از یک رقم تا دو رقم می باشند که هر کدام از این اعداد استاندارد مقاومت خاص خود را دارند.

گواهی IPX

این گواهی همان گواهی استاندارد IP می باشد فقط با این تفاوت که به جای رقم اول که مقاومت محصول را در برابر ذرات و گرد و غبار تعیین میکرد X جایگزین شده و این بدان معنی است که این استاندارد فقط به کالاهایی تعلق می گیرد که در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند و مقاومتی در برابر گرد و غبار و ذرات ندارند.

گواهی استاندارد IPX

بطور مثال: گواهی IPX5

محصول در این استاندارد همانطور که در بالا توضیح داده شد و در جدول 2 میزان مقاومت عدد 5 نمایش داده شده است، در برابر خروج مایعات در حد لوله و شیرآب مقاوم هستند.

جمع بندی

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما عزیزان کاملا مفید واقع شده باشد و نهایت استفاده را از این مقاله آی تی مگ برده باشید! درصورت داشتن هر سوالی برای خرید انواع محصولات و لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر در قسمت کامنت ها از ما بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم. همچنین جهت خرید انواع لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر با قیمت عمده و به صرفه به وبسایت ما مراجعه کنید.

نوشته شده توسط: علیخانی

دیدگاه خود را بنویسید